Elaya Hotel Kleve är ett stilfullt och bekvämt hotell vid den natursköna Spoy-kanalen. Kleves charmiga gamla stadskärna, vackra trädgårdar och imponerande slott finns alla inom räckhåll, vilket gör det till en idealisk destination för en avkopplande semester.
Hotellet erbjuder
Hotellet har en inbjudande restaurang som serverar färska regionala rätter, medan Bar Vitello är den perfekta platsen att varva ner med en drink efter en dag med sightseeing. Under sommarmånaderna kan du njuta av maten på hotellets terrass vid kanalen. Glassälskare kommer att uppskatta hotellets egen glassbar, som erbjuder ett brett utbud av läckra smaker. Hotellet har även wellnessfaciliteter. Efter en bastusession kan du svalka dig under regnduschen och koppla av i vilorummet med utsikt över Spoy-kanalen. Om du vill hålla dig i form under din vistelse erbjuder hotellet ett modernt gym med topputrustning.
Kleve är rikt på historia och natursköna omgivningar. Schwanenburg slott, som tornar upp sig över staden, erbjuder fantastisk utsikt och en inblick i Kleves förflutna. Forstgarten och Tiergarten är vackert anlagda grönområden, perfekta för en avkopplande promenad. Zoo Kleve, en kort bilresa från hotellet, är hem för över 300 djur och är en fantastisk upplevelse för besökare i alla åldrar. Spoy-kanalen bidrar till stadens charm, med trevliga promenadstråk som leder ut i Nedre Rhens natursköna landskap.
Rummen
Rummen på Elaya Hotel Kleve har moderna möbler och praktiska bekvämligheter. Standardrummen är 23 m² och har en king size-säng samt ett badrum med walk-in-dusch. Superior-rummen är något större och har samma faciliteter, men även en privat balkong med utsikt över Spoy-kanalen eller Schwanenburg slott. Deluxe-rummen är 37 m² och erbjuder en separat sittgrupp, en balkong och ett badrum utrustat med både dusch och badkar. Alla rum är ljusa och rymliga, med stora fönster och moderna badrum.
Dubbelrum Superior
Dessa rum är cirka 24-27 m² och har en king size-säng, luftkonditionering, gratis Wi-Fi, platt-TV, minibar, kaffemaskin, en privat balkong med vacker utsikt och ett badrum med walk-in-dusch.
» Se fler rumsspecifika bilder